Casio G-Shock Illuminator Special Color Models 200M GA-700CM-3A GA700CM-3A Men’s Watch
| Brand | Casio |
| Series | G-Shock |
| Model | GA-700CM-3A |
| Case Size | 57.50 mm |
| Case Thickness | 18.40 mm |
| Case Material | Resin |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog Digital |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Dial Markers | Index |
| Water Resistance | 200M |
| Calendar | Day and Date Display |
| Functions | Day, Date, Hour, Minute, Second |
| Features | Analog Digital Display, Shock Resistant, World Time, 1/100-Second Stopwatch, Countdown Timer, Hourly Time Signal, 12/24-Hour Format, Day And Date Display, 200M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Resin |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Diver’s |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4549526179440 |
| Internal Id | GA-700CM-3A |
| Product Category | Watches |








Reviews
There are no reviews yet.