Vostok Europe Expedition Northpole 1 Automatic Diver’s NH35-592A555-L 200M Men’s Watch The North Pole-1 was Soviet Russia’s first manned, drifting station for running scientific hydrological and geographical research on the Polar grounds over a linear distance of near about 3000 kilometres. The Expedition N1 line implements everything you’ll need in a watch to ward of that kind of a hardship. At other times, it doubles up as a nice casual watch for everyday use.
| Brand | Vostok Europe |
| Series | Expedition Northpole 1 |
| Model | NH35-592A555-L |
| Gender | Men’s |
| Movement | Automatic |
| Engine | Caliber: Seiko NH35A |
| Power Reserve | Power Reserve |
| Case Size | 43.00 mm |
| Case Thickness | 15.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down Crown |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index With Numbers At 3 & 9 O’Clock |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 200M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | Date Hour, Minute Second |
| Features | Analog Display, 24 Jewels, 200M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Leather |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Diver’s |
| Warranty | 2 Years International Warranty |
| Ean Code | 4260157448612 |
| Internal Id | NH35-592A555-L |
| Product Category | Watches |


Reviews
There are no reviews yet.