Seiko Titanium Chronograph Quartz Alarm Tachymeter SNAB93 SNAB93P1 SNAB93P Men’s Watch
| Brand | Seiko |
| Model | SNAB93P1 |
| Gender | Men’s |
| Watch Label | Japan Made |
| Movement | Quartz |
| Engine | Caliber: 7T62 |
| Case Size | 45.00 mm |
| Case Thickness | 11.00 mm |
| Case Material | Titanium |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Hardlex Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Chronograph Function, Tachymeter Scale, Alarm, Date Display, 100M Water Resistance |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Titanium |
| Band Length | 240.00 mm |
| Band Width | 20.00 mm |
| Clasp | Fold Over Clasp |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4950000000000 |
| Internal Id | SNAB93P1 |
| Item Variation | SNAB91P1, SNAB89P1, SNAB87P1, SNAB83P1, SNAB80P1, SNAB75P1 |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.