Seiko Quartz Alarm Chronograph SNAE51 SNAE51P1 SNAE51P Men’s Watch
| Brand | Seiko |
| Model | SNAE51P1 |
| Gender | Men’s |
| Watch Label | Japan Made |
| Movement | Quartz |
| Engine | Caliber: 7T62 |
| Case Size | 44.00 mm |
| Case Thickness | 11.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Brown |
| Crystal | Hardlex Crystal |
| Dial Markers | Roman Numerals |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Chronograph Function, Date Display, 100M Water Resistance |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Length | 240.00 mm |
| Band Width | 20.00 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4950000000000 |
| Internal Id | SNAE51P1 |
| Item Variation | SNAE31P1 |
| Product Category | Watches |












Reviews
There are no reviews yet.