Seiko Quartz Alarm Chronograph SNAE12 SNAE12P1 SNAE12P Men’s Watch
| Brand | Seiko |
| Model | SNAE12P1 |
| Gender | Men’s |
| Watch Label | Japan Made |
| Movement | Quartz |
| Engine | Caliber: 7T62 |
| Case Size | 44.00 mm |
| Case Thickness | 12.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crown | Pull/Push Crown |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | White |
| Crystal | Hardlex Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Chronograph Function, Date Display, 100M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Leather |
| Band Length | 250.00 mm |
| Band Width | 26.00 mm |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Upc Code | 638264105478 |
| Ean Code | 4954628135964 |
| Internal Id | SNAE12P1 |
| Item Variation | SNAE23P1, SNAE29P1 |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.