Seiko Quartz Alarm Chronograph SNAC80 SNAC80P1 SNAC80P Men’s Watch
| Brand | Seiko |
| Model | SNAC80P1 |
| Gender | Men’s |
| Watch Label | Japan Made |
| Movement | Quartz |
| Engine | Caliber: 7T62 |
| Case Size | 40.00 mm |
| Case Thickness | 10.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | White |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial Markers | Numbers |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Chronograph Function, Tachymeter Scale, Alarm, Date Display, 100M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Leather |
| Band Length | 255.00 mm |
| Band Width | 20.00 mm |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4950000000000 |
| Internal Id | SNAC80P1 |
| Item Variation | SNAC91P1, SNAC89P1, SNAC87P1, SNAC85P1, SNAC83P1, SNAC82P1, SNAC79P1 |
| Product Category | Watches |












Reviews
There are no reviews yet.