Seiko Automatic 23 Jewels Japan Made SRP704 SRP704J1 SRP704J Men’s Watch
Powered by the popular 4R35 movement, this Seiko automatic is a one-of-a-kind watch that fits into any kind of formal setting. It is neither too thick, nor too slim – it’s the perfect gauge to make for a comfortable wear and of a perfect heft to just announce its presence while atop the wrist. The gold and white combo is a timeless one that shall pass through many fleeting trends.
| Brand | Seiko |
| Model | SRP704J1 |
| Movement | Automatic |
| Engine | Caliber: 4R35 |
| Case Size | 42.00 mm |
| Case Thickness | 12.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crown | Pull/Push Crown |
| Case Shape | Round |
| Case Back | See Through Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | White |
| Crystal | Hardlex Crystal |
| Dial Markers | Index |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Date Display, 100M Water Resistance |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Length | 245.00 mm |
| Band Width | 20.00 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Style | Dress |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4950000000000 |
| Internal Id | SRP704J1 |
| Item Variation | SRP706J1 |
| Product Category | Watches |












Reviews
There are no reviews yet.