Orient Automatic M-FORCE 200M Diver WV0141EL Men’s Watch
The remarkably sleek looking Orient Automatic M-FORCE is a dazzling combination of useful features and a quality construction. There’s 200m of water resistance and shock/magnetic-force resistance into it; it hacks and also brings a power-reserve complication into the play, which are difficult – if not impossible – to find at this price point. Very different from the typical diver, it’s the clear symmetry of the design that’s certainly going to make you happy about this purchase.
| Brand | Orient |
| Series | Automatic M-FORCE |
| Model | WV0141EL- |
| Movement | Automatic |
| Engine | Caliber: 40N5A |
| Power Reserve | Power Reserve |
| Case Size | 49.10 mm |
| Case Thickness | 14.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down Crown |
| Case Shape | Round |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 200M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Power Reserve, Date Display, 200M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Stainless Steel |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Style | Sports |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4906006256686 |
| Internal Id | WV0141EL- |
| Product Category | Watches |


Reviews
There are no reviews yet.