Casio Baby-G BGA-255-1A BGA255-1A Analog Digital Women’s Watch
| Brand | Casio |
| Series | Baby-G |
| Model | BGA-255-1A |
| Movement | Quartz |
| Engine | Caliber: 5593 |
| Case Thickness | 13.30 mm |
| Case Material | Resin |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog Digital |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index |
| Luminiscence | Hands |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Day and Date Display |
| Functions | Day, Date, Hour, Minute, Second |
| Features | Analog Digital Display, Shock Resistant, LED Backlight , Countdown Timer, 5 Daily Alarms, Hourly Time Signal, Auto-Calendar (To Year 2039), 12/24-Hour Format, Accuracy: |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Resin |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Fashion |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4549526209604 |
| Internal Id | BGA-255-1A |
| Product Category | Watches |








Reviews
There are no reviews yet.