Refurbished Orient Star Retrograde Power Reserve Automatic DE00002W 100M Men’s Watch
Very Tiny And Not Visible Scratches At The Back Of The Watch
Condition – 9.5/10
This Watch Is Not Brand New. It Is Refurbished
| Brand | Orient |
| Series | Star Retrograde |
| Model | U305 |
| Movement | Automatic |
| Engine | Caliber: 40A50 |
| Power Reserve | Power Reserve |
| Case Size | 40.00 mm |
| Case Thickness | 14.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Back | See Through Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | White |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Day and Date Display |
| Functions | Day, Date, Hour, Minute, Second |
| Features | Analog Display, Retrograde Mechanism, 100M Water Resistance |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Length | 240.00 mm |
| Band Width | 12.00 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Style | Dress |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Upc Code | 617529720014 |
| Internal Id | U305 |
| Product Category | Watches |


Reviews
There are no reviews yet.