Seiko Prospex Sky Radio Sync Solar World Time Chronograph SSG003 SSG003P1 SSG003P Men’s Watch
Radio-wave precision is not something new to Seiko; neither the solar power but the combination of professional specifications with them is something Seiko never came up with formerly. Neither did they introduce world time function with a chronograph and slide rule calculator before! Together, all these features make a watch that is optimized for pilots. 25 time zones and the provisions to convert distance, fuel load, weight and speed units is not something you come across very often; especially at this price point.
| Brand | Seiko |
| Series | Prospex Radio Sync Solar |
| Model | SSG003P1 |
| Movement | Solar |
| Engine | Caliber: 8B92 |
| Power Reserve | Power Reserve |
| Case Size | 47.80 mm |
| Case Thickness | 14.50 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down Crown |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed Case Back |
| Bezel | Rotating Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Hardlex Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Chronograph Function, Radio-Controlled, World Time Function, Date Display |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Length | 255.00 mm |
| Band Width | 21.00 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4950000000000 |
| Internal Id | SSG003P1 |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.