Casio Illuminator Electro Luminescence Chronograph Alarm W-740-1V W740-1V Men’s Watch
| Brand | Casio |
| Series | Illuminator |
| Model | W-740-1V |
| Case Size | 36.00 mm |
| Case Thickness | 10.00 mm |
| Case Material | Resin |
| Case Shape | Rectangle |
| Case Back | Solid Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Digital |
| Crystal | Resin Crystal |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Day Display |
| Functions | “Day, Hour, Minute, Second” |
| Features | Chronograph Function, Auto-Repeat Multi-Function Alarm, Electro Luminescence Backlight, 1/100-Second Stopwatch |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Resin |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4970000000000 |
| Internal Id | W-740-1V |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.