Seiko Prospex Automatic 23 Jewels SRPA77 SRPA77K1 SRPA77K Men’s Watch
The retro inspiration shows right through its design; the Prospex splashes into the past and brings up some of the most eminent vintage elements from the 1950’s and 1960’s. Other retro-aesthetic alterations include the colour and the compass on the chapter ring. If travelling by road, air or water is your passion, then you just can’t afford to miss this!
| Brand | Seiko |
| Series | Prospex |
| Model | SRPA77K1 |
| Movement | Automatic |
| Engine | Caliber: 4R35 |
| Case Size | 42.00 mm |
| Case Thickness | 13.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Back | See Through Case Back |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Green |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Index With Numbers At 12, 3, 6 & 9 O’Clock |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Compass, Date Display |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Leather |
| Band Length | 260.00 mm |
| Band Width | 21.00 mm |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Sports |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4950000000000 |
| Internal Id | SRPA77K1 |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.