Seiko Solar Chronograph Alarm SSC557 SSC557P1 SSC557P Men’s Watch
| Brand | Seiko |
| Series | Seiko Solar |
| Model | SSC557P1 |
| Movement | Solar |
| Engine | Caliber: V172 |
| Case Size | 44.00 mm |
| Case Thickness | 12.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Hardlex Crystal |
| Hands | Silver Tone Luminous Hands |
| Dial Markers | Index |
| Water Resistance | 100M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Chronograph Function, Alarm, Date Display |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Length | 240.00 mm |
| Band Width | 20.00 mm |
| Clasp | Folding Clasp With Push Button Release |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 4950000000000 |
| Internal Id | SSC557P1 |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.