Seiko Quartz Alarm Chronograph Tachymeter SNAC13 SNAC13P1 SNAC13P Men’s Watch
| Brand | Seiko |
| Model | SNAC13P1 |
| Gender | Men’s |
| Watch Label | Japan Made |
| Movement | Quartz |
| Engine | Caliber: 7T62 |
| Case Size | 42.00 mm |
| Case Thickness | 11.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 100M |
| Features | Analog Display, Chronograph Function, Tachymeter Scale, Alarm, Date Display, 100M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Leather |
| Band Length | 255.00 mm |
| Band Width | 21.00 mm |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Chronograph |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Ean Code | 8720000000000 |
| Internal Id | SNAC13P1 |
| Item Variation | SNAC09P1, SNAC05P1 |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.