Luminox Sea Navy Seal Colormark 3050 Series Swiss Quartz 200M XS.3051 Men’s Watch
| Brand | Luminox |
| Series | Sea Navy Seal Colormark 3050 Series |
| Model | XS.3051 |
| Movement | Quartz |
| Case Size | 44.00 mm |
| Case Thickness | 13.80 mm |
| Case Material | Carbon Reinforced PC |
| Crown | Double Security Gasket Crown |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed Case Back |
| Bezel | Rotating Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Numbers |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 200M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Date, Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, 12/24 Hour Display, Date Display, 200M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Rubber |
| Band Length | 245.00 mm |
| Band Width | 23.00 mm |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Dress |
| Warranty | Our extended two years worldwide warranty |
| Ean Code | 7610000000000 |
| Internal Id | XS.3051 |
| Product Category | Watches |














Reviews
There are no reviews yet.