Invicta Russian Diver Mechanical 1088 Men’s Watch
| Brand | Invicta |
| Series | Russian Diver |
| Model | INV1088 |
| Movement | Automatic |
| Engine | Caliber: 3600K |
| Case Size | 51.50 mm |
| Case Thickness | 17.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crown | Pull/Push With Canteen Cap Crown |
| Case Shape | Round |
| Case Back | See Through Case Back |
| Bezel | Fixed Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Crystal | Flame Fusion Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Dotted Markers |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 50M |
| Functions | “Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, 50M Water Resistance |
| Band Type | Strap |
| Band Material | Rubber |
| Clasp | Buckle Clasp |
| Style | Sports |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Upc Code | 843836010887 |
| Ean Code | 8713208157040 |
| Internal Id | INV1088 |
| Product Category | Watches |


Reviews
There are no reviews yet.