Invicta Grand Diver 300M Automatic 3044 Men’s WatchA classic diver style meets powerful lines to create this shock-resistant Invicta Grand Diver. Powered by a precise, Swiss-made automatic watch movement, it is bound to cheer up serious scuba divers, who take the sport up to the levels of fanaticism. Made from solid, surgical-grade stainless steel, it is a diver in its every aspect – from the screw-down crown to the unidirectional bezel and bright, Tritnite lume.
| Brand | Invicta |
| Series | Grand Diver |
| Model | INV3044 |
| Movement | Automatic |
| Engine | Caliber: Seiko NH35A |
| Case Size | 47.00 mm |
| Case Thickness | 17.00 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crown | Screw Down Crown |
| Case Shape | Round |
| Bezel | Unidirectional Bezel |
| Dial Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral Crystal |
| Hands | Luminous Hands |
| Dial Markers | Dotted Markers |
| Luminiscence | Hands And Markers |
| Water Resistance | 300M |
| Calendar | Date Display |
| Functions | “Hour, Minute, Second” |
| Features | Analog Display, Date Display, 300M Water Resistance |
| Band Type | Bracelet |
| Band Material | Stainless Steel |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Style | Dress |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
| Upc Code | 843836030441 |
| Internal Id | INV3044 |
| Product Category | Watches |


Reviews
There are no reviews yet.